Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu organizowanym przez Soft Tissue Institute.
Temat szkolenia: Regeneracja kości
Wykładowca: lek. dent. Michał Szczutkowski
Termin: 25-26 marca 2024r.
Najtrudniejsze w implantologii jest stworzenie kości tam, gdzie jej brakuje. Skupienie się na wszystkich detalach, aby uzyskać finalny efekt w najprostszy, najtańszy i najbardziej przewidywalny sposób. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Zaprojektowanie płata i uzyskanie jego wystarczającej mobilizacji. Wybór właściwych biomateriałów i membran i techniki pobierania kości własnej. Właściwy wybór materiałów do szycia oraz techniki szycia.
Szkolenie kształtuje umiejętność dobrania techniki regeneracyjnej kości do sytuacji klinicznej określonego pacjenta. Pokazuje przewidywalne przeprowadzenie zabiegu i uzyskanie długoterminowej stabilności uzyskanej kości. Uczestnicy zdobywają wiedzę o narzędziach i materiałach potrzebnych do wykonania przedstawionych technik.
Program szkolenia:
Klasyfikacje kształtu defektu kości.
Klasyfikacja – klasa 2(umiarkowany zanik na szerokość) dehiscencja lub fenestracja, klasa 3 – duży stopień ubytku na szerokość, klasa 4 – poważny zanik na wysokość i szerokość.
Lokalizacja implantu względem stosunków nowo zregenerowanej kości do kości pozostałej – zagadnienia: dehiscencji, fenestracji oraz bardzo wąskiego wyrostka <3 mm na całej jego wysokości.
Klasyfikacja Benic i Hammerle 2014: 1. ubytek wewnątrz-zębodołowy 2. dehiscencja wokół implantu 3. ubytek wyrostka na szerokość 4. ubytek wyrostka pionowy.
Zasada PASS
Strategia i timing całości leczenia, której celem jest najwyższa przewidywalność i ograniczone ryzyko. Uwzględnia zabiegi regeneracyjne kości (szerokość i pionową) czas wszczepienia implantu, zabiegi z zakresu tkanek miękkich – objętość i strefę dziąsła nieruchomego. Przygotowanie do protetyki – kształtowanie profilu wyłaniania i długoterminowe utrzymanie.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu :
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów regeneracyjnych kości: ogólne i miejscowe
Projekt płata – mikroskalpele i skalpele. Lokalizacja cięć pionowych. Prosta technika mobilizacji płata. Płat językowy – strefy w obrębie płata i rodzaj postępowania w celu uzyskania mobilizacji.
Zagadnienia pracy w okolicy otworu bródkowego. Otwór bródkowy – pinowanie i wykonywanie mobilizacji płata w tej okolicy.
Regeneracja kości – odmienne strategie postępowania w przypadku:
Wskazania i przeciwwskazania do poszczególnych technik zabiegowych.
Omówienie przypadków – zdjęcia i filmy zabiegowe.
Techniki uzyskiwania stabilizacji membrany. Schemat pinowania membrany w bocznym odcinku żuchwy.
Wady membran kolagenowych z usieciowanym kolagenem.
Więcej informacji: https://sti.edu.pl/pl/szkolenia/regeneracja_kosci