W placówkach ochrony zdrowia należy unikać stosowania materiałów tapicerskich, tkanin, wełny i w miarę możliwości zastąpić je tworzywami, które łatwiej jest umyć i zdezynfekować. Nadal są one jednak często spotykane, głównie w pomieszczeniach socjalnych i administracyjnych placówek medycznych.
Wykładziny i materiały tapicerskie to niejedyne powierzchnie trudne do mycia i dezynfekcji w placówkach medycznych. Nie możemy zapominać o plecakach i torbach medycznych, mankietach do mierzenia ciśnienia, pasach do KTG, pasach do przypinania pacjenta, butach czy siedziskach wózków inwalidzkich.
Podczas rutynowej dezynfekcji środek nie może powodować odbarwień i uszkodzenia tkaniny. Uszkodzenie tekstyliów zwykle wiąże się z użyciem nieodpowiedniego produktu, zbyt intensywnym działaniem mechanicznym i nadmiernym zwilżeniem. Nie wszystkie dostępne na rynku środki dezynfekcyjne i myjące mogą być bezpiecznie użyte do wykładzin, dywanów, tapicerek czy innych powierzchni materiałowych. Aby zidentyfikować te, które są bezpieczne i skuteczne, w 1991 r. powstał międzynarodowy program certyfikacji produktów do tego typu zastosowań o nazwie WoolSafe®.
Testowanie i akredytacja odbywają się w centrali organizacji w Anglii. Produkty przechodzą tam szereg badań zgodnie ze standardem WoolSafe® WS 1001: „Protokół oceny i akredytacji chemikaliów do czyszczenia dywanów dla znaku WoolSafe®” w celu zapewnienia, że:spełniają uznane standardy wydajności w zakresie czyszczenia, usuwania plam lub ochrony przed zabrudzeniami lub plamami, nie mają szkodliwego wpływu na trwałość koloru, szybkie ponowne zabrudzenia, uszkodzenia włókien i zapach, są bezpieczne w użyciu i bezpieczne po zastosowaniu.
Tylko produkty, które spełniają te rygorystyczne wymagania, otrzymują certyfikat przyznany przez organizację WoolSafe®. Producenci są uprawnieni do umieszczania znaku WoolSafe® na opakowaniu i/lub w dokumentacji produktu, jak również na materiałach reklamowych związanych z produktem. Wszystkie zatwierdzone produkty podlegają corocznej ponownej ocenie. Ma ona potwierdzić, że dany produkt nadal spełnia wymagania oraz że ewentualne zmiany wprowadzone w produkcie nie zmieniły jego właściwości względem tkanin.
Na liście rekomendowanych przez WoolSafe® środków znajdują się również profesjonalne środki dezynfekcyjne stosowane w placówkach medycznych. W Polsce dostępne są wyłącznie produkty firmy Diversey Europe oparte o technologię AHP (Accelerated Hydrogen Peroxide®):
Oxivir Plus, Oxivir Excel, Oxivir Plus Spray, które zapewnią skuteczną dezynfekcję oraz bezpieczeństwo tekstyliów.